En trafikpolis berättar. Lunchgemenskap 12-14, torsdag 2 maj.

Observera

Denna text publicerades första gången den 29 april, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Till torsdagens lunchgemenskap i Ekbackskyrkan i Vingåker kommer trafikpolisen Stefan Tranemyr från Nyköping som gäst. Stefan kommer att berätta om sitt mångåriga arbete som trafikpolis. Under sommarhalvåret är han dessutom mc-polis. Utöver polisarbetet har han under perioder varit tjänstledig och engagerat sig i ett barnhem i Bolivia, på plats i Bolivia, men även i Sverige för att samla in pengar till detta arbete.

Stefan gör också nu en insamling till barnhemmet i Bolivia. Men som vanligt blir det även lotteri till fadderbarnen i Thailand.

Välkommen till lunchgemenskap med enkel soppa och avslutande kaffe.